Manželia Chudíkovci – spoločný biznis


NU´CLINIC | 19. septembra 2017

Spoločný biznis s príbuznými

Úspech alebo problém?


 

Rodinné či párové podnikanie má svoje výhody i nevýhody. Čo to všetko zahŕňa, keď vstúpite do spoločného biznisu s príbuznými.


Martin je inžinier a Jana lekárka. On sa venoval informatike vo viacerých medzinárodných spoločnostiach a ona ako dermatologička zasa kožným problémom. Nakoniec si založili súkromnú estetickú kliniku. Jana však tvrdí, že spoločný biznis bola náhoda. „Ja som postupom času dermatologickú prax rozširovala o estetické ošetrenia, až som sa rozhodla založiť si súkromnú prax. Ako som rozširovala portfólium služieb, pribudli aj starosti ohľadom priestorov, celkového chodu kliniky, administratívnych a finančných záležitostí a môj manžel mi doma radil, čo by bolo vhodné robiť a ako. Dával mi ekonomický, manažérsky pohľad, no a nakoniec, tých rád bolo toľko, až som ho vtiahla do tohto biznisu. Nakoniec som ho poprosila, či by sa tým administratívnym a ekonomickým veciam mohol venovať on. A takto vznikla naša spolupráca,“ vysvetľuje Janka s úsmevom a Martin upresňuje: „Ani jej to nechutí, všetko čo zaváňa číslami, ekonomikou, tabuľkou, čokoľvek čo je presnejšie, v tom technickom zmysle slova, tak to zase chutí mne. Takže ja som sa do toho nemusel nijakým spôsobom nútiť, bol to prirodzený vývoj, nie že sme náhodou niečo našli a stalo sa.“

Oddeliť prácu od súkromia je ťažké

Martin vidí, ako najväčšiu výhodu spoločného podnikania, že si vzájomne nemusia vysvetľovať, aké sú problémy, lebo tým obaja dennodenne žijú, takže si rozumejú. „Nevýhodou je možno trochu to, že sa nám to prenáša do rodinného života, lebo nevieme oddeliť prácu a rodinný život, tým pádom niekedy riešime prácu aj keď už nemusíme.“ Janka priznáva , že aj vďaka spoločnému biznisu manžela lepšie spoznala. „Vážim si jeho precíznosť, húževnatosť a starostlivosť. Je veľmi dobrý analytik.“
Martin zase na manželke vyzdvihuje, že si to v práci nijako nezľahčuje. „Páči sa mi jej poctivosť ku klientom. Urobí pre klienta častokrát viac ako je potrebné. Robí to poriadne a predsa stále s úsmevom,“ všíma si nové rozmery manželky. V rodinnom živote ja zase Janka strážcom rodinného krbu a snaží sa držať rodinu pokope. „Aj to sú tie dôvody prečo sme spolu 25 rokov a máme sa radi doteraz,“ vyznáva sa Martin.

Jeden druhému poruke

„Kým sme mali každý svoje zamestnanie, tak sme si v podstate ráno povedali čau a večer čau,“ smeje sa Martin a dnes sú spolu 24 hodín. „Niekedy sa stane, že sa v rámci kliniky ani nevnímame, manželka je vo svojej ambulancii a ja mám svoje papiere, telefóny a riešim svoje veci. Ale výhodou je, že sme 10 metrov od seba, sme jeden druhému poruke.“ Janka pridáva: „Zatiaľ si nelezieme na nervy, lebo nemáme čas jeden druhého sledovať. Navyše manžel nie je taký rýpavý typ, žeby liezol na nervy.“ A hoci obaja priznávajú, že majú niekedy aj rôzne názory, vnímajú to pozitívne a prirodzene. „Jednoznačne výhodou je, že s manželkou zdieľame spoločné hodnoty. V práci ideme úplne rovnakým smerom. Vieme, čo chceme dosiahnuť. V tomto zmysle to mňa veľmi posilňuje,“ priznáva Martin.

Odovzdať, nie predať

Manželia majú dve dcéry. Staršia má 21 rokov a študuje medicínu, ale zatiaľ dermatologičkou nechce byť. Mladšia má 11, takže je predčasne hovoriť o tom, akým smerom sa uberie. Ale obaja sa zhodnú, že by ich potešilo, keby mali kliniku komu odovzdať. „Máte vtedy úplne inú motiváciu, ako keď si poviete niečo vybudujem a potom to predám. Ak viete, že to máte komu odovzdať, máte nasledovníkov, tak je to fajn.“ Ale zatiaľ obom úplne stačí, že ich práca teší. „Chodíme do práce radi,“ smejú sa obaja, „to nemôže povedať každý, myslíme si, že je to také životné šťastie.“

Nový Čas pre ženy, číslo 38, 19. september 2017