Laser v službách liečby inkontinencie


JANA CHUDÍKOVÁ | 4. septembra 2017

Aj vy ste už zažili, že ste si kýchli, alebo ste sa zasmiali a „cvrkli“ ste si? S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte
stresovou inkontinenciou, keď oslabením svalstva panvového dna dochádza k nekontrolovanému úniku moču.


Na funkčnosť spomínaných svalov má vplyv množstvo vaginálnych pôrodov, nadváha, fajčenie, úrazy alebo operácie v oblasti malej panvy. Znížená funkčnosť svalových zvieračov vedie k poruchám vyprázdňovania mechúra a k nechcenému úniku moču, ktorý sa objavuje už po 45. roku života. Inkontinenciou môže trpieť aj žena, ktorá nikdy nerodila. Častým spúšťačom sú tiež hormonálne zmeny alebo aj opakované zápaly močových ciest a pošvy.

Málo pohybu

Veľkým negatívom je najmä to, že takmer 90 % našej spoločnosti prevažne iba sedí. MUDr. Jana Chudíková zdôrazňuje, aby sme sa viac hýbali a viedli aktívnejší život, pretože šport a zdravý životný štýl majú naozaj veľký vplyv práve na občasný únik moču. Pokiaľ sa nezačne riešiť včas, môže prerásť do závažnejšej formy – do trvalého a nekontrolovaného úniku moču aj v pokoji, čo negatívne obmedzuje ženu v jej športových aktivitách, v spoločenskom aj intímnom živote.

Viacero možností

O tomto probléme hovoria ženy iba málo, často nevedia, čo majú robiť, a jednoducho, hoci s ťažkým srdcom, iba mávnu rukou. Takýto prístup však nie je správnym riešením a je potrebné s tým niečo robiť. Možností je niekoľko. Dôležité je, aby ženy zbytočne neodkladali riešenie problému odborníkmi. Predstavíme vám pomerne novú metódu liečby –ošetrenie laserom, ktorým sa dá účinne odstrániť neželaný únik moču. Je to nová a jediná certifikovaná metóda na liečbu stresovej inkontinencie pomocou erbiového lasera. Ide o ambulantný, bezbolestný zákrok.

Tepelné pôsobenie

Cieľom ošetrenia je emitovanou laserovou energiou tepelne pôsobiť na hlboké štruktúry sliznice a svalov v ošetrovanej oblasti. Vzniknutým teplom sa zlepšuje prekrvenie slizníc, existujúce kolagénové vlákna sa stiahnu až o tretinu a zároveň sa aktivuje tvorba nového kolagénu. To zlepší pružnosť a elasticitu tkanív pošvy a svalov, ktoré podporujú močový mechúr. Úpravou postavenia mechúra a pevnosti svalov sa tak odstráni nežiaduci únik moču. Efekt sa dostavuje postupne, pri ľahkých formách inkontinencie už po dvoch sedeniach, pri ťažkých sa vyžaduje viac sedení.

Pred zákrokom

Ďalšou výhodou laserového ošetrenia je, že odstraňuje nielen inkontinenciu, ale upravuje aj uvoľnený pošvový vchod po pôrodoch a u starších žien po menopauze zregeneruje stenčenú vaginálnu sliznicu, čím výrazne zlepšuje kvalitu sexuálneho života. Pred zákrokom je potrebné podstúpiť kultivačné vyšetrenie z pošvy a vyšetrenie cytológie, teda steru z krčka maternice, aby sa vylúčila prítomnosť iného ochorenia, ktoré by sa mohlo pôsobením lasera zhoršiť. Ak výsledky ukážu zápal alebo zlú cytológiu, žena sa musí najprv preliečiť a až po vyliečení môže podstúpiť laserový zákrok.

Rýchlo a účinne

Pri tejto liečbe nie je potrebné žiadne dlhé vylihovanie v nemocnici či doma, žiadna dlhá rekonvalescencia, stačí jeden vhodný laserový zákrok a intímny problém je minulosťou. O svojom probléme teda nemlčte, ale prezraďte aj kamarátke, že sa to dá riešiť, a znova získajte kontrolu nad svojím zdravím! Ošetrenie trvá približne 30 minút, je neablatívne, teda nespôsobuje poškodenie povrchovej vrstvy sliznice. Práve táto skutočnosť odlišuje ošetrenie erbiovým laserom od podobných ošetrení, ktoré využívajú iné typy laserov. Do vagíny sa zavedie pošvové sklenené spekulum s laserovou sondou a jej postupným posúvaním a rotáciou sa ošetruje okolie močovej rúry a prednej pošvovej steny.

Kedy ÁNO, kedy NIE

Táto metóda je vhodná pre ženy, ktoré trpia miernym až stredne závažným stupňom mimovoľného úniku moču a pre tie, ktoré nie sú indikované na operačné riešenie inkontinencie. Nie je vhodná pre ženy so závažným únikom moču, s onkologickým ochorením, a s bakteriálnym, vírusovým alebo mykotickým zápalom. Na dosiahnutie želaného efektu je potrebné po 4 až 6 týždňoch ošetrenie zopakovať. Dostupné klinické štúdie potvrdili 97% úspešnosť liečby ľahkej inkontinencie a až 89 % úspešnosť liečby jej stredne ťažkej formy.

Magazín zdravia, September 2017