Inkontinencia – problém, o ktorom sa nehovorí


NU´CLINIC | 5. októbra 2016

Komfort na nezaplatenie…


Pani Mária je iná, než jej mnohé vrstovníčky po šesťdesiatke. Nesedí doma a neštrikuje svetre, no veľmi rada cestuje, spoznáva nové krajiny a odpočíva na pekných a luxusných plážach Mexika, Jamajky, či Miami. Nuž a veľkú radosť jej tiež okrem manžela robia deti a vnúčatá. „Do dôchodku sa mi príliš nechcelo, veď čo už len v ňom budem robiť? Sedieť medzi štyrmi stenami, štrikovať a pozerať telenovely? To veru nie je nič pre mňa,“ vraví usmievaná a šarmantná dáma krátko po tom, ako prišla na dohodnuté stretnutie v jednej z bratislavských kaviarní. „Aj teraz som sa cestou zastavila po lístky na koncert Hanky Zagorovej, spolu s manželom a synom ju máme veľmi radi.“ Chvíľu uvažujem, ako sa budem s touto decentnou dámou rozprávať o tak citlivej téme, akou stresová inkontinencia moču nesporne je.

Našťastie si všimne moju miernu neistotu a o téme začne hovoriť sama. „Bývam neďaleko Bratislavy a nie vždy sem prídem autom. Cesta autobusom mi trvá asi hodinku. Nikdy sa dlho nezdržím, veď práce je pri rodinnom dome vždy dosť. Asi pred 3 rokmi som si všimla zopár kvapiek na mojej spodnej bielizni. Hneď som si doma sadla k počítaču a zistila, že zrejme trpím ochorením, ktoré v mojom veku postihuje nejednu ženu. Doposiaľ som však o nej nič nepočula, téma sa v spoločnosti zbytočne tabuizuje“, pokračuje energická Mária, popíjajúc kávičku. „Viete, potom som sa aj bála dať si niekde za pohár vody, či iný nápoj. Nešlo iba o dyskomfort, veľmi som sa bála, aby to nebolo cítiť. Preto som bez parfému a neskôr aj tenučkých vložiek nevyšla z domu ani na krok.

Navštívila som aj urológa, ktorý mi po vyšetreniach vysvetlil, že môj problém úzko súvisí s oslabením svalov panvového dna a odporučil denné cvičenia na ich posilnenie. Ak to vraj nepôjde, v celkovom uspatí ma aj zoperujú,“ spomína dáma, pričom si spolu pozeráme jej fotografie pekne upravenej záhradky, vnučiek a záberov z poslednej dovolenky. „Najskôr sme boli v Riu, neskôr som sa rozhodla stráviť krásne chvíle s celou rodinkou v Karibiku,“ vysvetľuje. Byť niekoľko hodín v lietadle, či plaviť sa týždne na lodi však nebolo pre mňa celkom najpríjemnejšie. Stále som totiž myslela na kvapky, ktoré sa po odporučených cvičeniach stále uvoľňovali najmä pri smiechu, prudkom pohybe, či kýchnutí si.

Pátrala som preto ďalej, ako sa problému zbaviť aj bez operácie. Na stránke kliniky NU´CLINIC doktorky Jany Chudíkovej, ku ktorej som predtým chodievala na ošetrenia tváre som sa dočítala, že by mi vedeli pomôcť. Na druhý deň som jej zavolala a dozvedela sa, že zákrok sa vykonáva ambulantne a na odstránenie môjho problému stačia len 2 polhodinové návštevy kliniky a nález od môjho gynekológa. Bez váhania som sa teda pustila do toho.

Na dohodnutý termín ošetrenia som v to ráno kráčala Kominárskou ulicou až ku klinike NU´CLINIC so stiahnutým žalúdkom a miernou obavou a v duchu si kládla otázku: „Pomôže to? Na klinike sa ma ujala pani primárka a upokojila ma.

Zákrok bol skutočne bezbolestný a počas ošetrenia som pociťovala len mierne teplo. Po pol hodinke som už hrdo kráčala na autobus domov“, spomína brunetka na svoju prvú skúsenosť na sále. „Na druhé ošetrenie som mala prísť o mesiac, no presne som už vedela, že sa netreba báť. Som rada, že som sa osmelila, mne zákrok pomohol a komfort, ktorý teraz mám, je doslova na nezaplatenie“ uzatvára Mária.

Odborník radí:

MUDr. Jana Chudíková, primárka kliniky NU´CLINIC v Bratislave

• Stresová inkontinencia je nekontrolovaný únik moču, ktorý vzniká pri oslabení svalov panvového dna

• Na Slovensku trpí ľahkou či ťažkou formou inkontinencie až 25% žien

• IncontiLase je prvé ošetrenie stresovej inkontinencie erbiovým laserom Fotona

• Jediná FDA medzinárodne schválená metóda liečby inkontinencie, bez rizika vzniku popálenín

• Zlepšuje kvalitu a množstvo kolagénu v okolí močovej rúry, vagíny a silu svaloviny. Výrazne omladzuje intímne partie bez použitia skalpela.

• Klinické štúdie potvrdili u 94% pacientiek zlepšenie až úplné vymiznutie príznakov inkontinencie

• Zákrok je ambulantný, bezbolestný a bez nutnosti hospitalizácie

• Potrebné sú 2 ošetrenia v rozpätí 4 týždňov.

• IncontiLase – ošetrenie vhodné pre ženy s ľahkou až stredne ťažkou inkontinenciu moču

Viac info na:

www.nuclinic.sk

NU´CLINIC
Klinika dermatológie a estetickej medicíny
Kominárska 1a, Bratislava