Inkontinencia – problém, o ktorom sa nehovorí


Časopis EMMA, september 2018 | 1. septembra 2018

V živote ženy je toľko intímností! Toľko vecí, o ktorých s inými nehovorí, a niekedy na ne nechce ani sama myslieť.


S najväčšou pravdepodobnosťou ste to už zažili alebo stále zažívate… Kýchnete si a ups! Zasmejete sa a ups! Chcete s deťmi či vnúčatami skákať na trampolíne, no po dvoch výskokoch – ups! Zase sa to stalo! Zase ste si nechtiac „cvrkli“. A zase sa cítite hrozne!

Problém, ktorým trpíte, sa volá stresová inkontinencia moču. Liečba stresovej inkontinencie moču je mnohokrát nielen zákrokom, ktorý prináša ženám sebavedomie, ale predovšetkým úľavu zo zdravotného hľadiska. O tomto probléme ženy hovoria málo, často nevedia, čo majú robiť, a jednoducho, hoci s ťažkým srdcom, iba mávnu rukou. Nie, nie, takýto prístup nie je správne riešenie a treba s tým niečo robiť, koniec koncov, možností je niekoľko. Na klinike dermatológie a estetickej medicíny NU’CLINIC v Bratislave vám pomôžu tento problém efektívne a takmer bezbolestne vyriešiť a prinavrátia vám tak stratené sebavedomie.

Zákroky z radu Intima si u pacientok získavajú dôveru postupne. Absolvovaniu takýchto zákrokov predchádza v mnohých prípadoch stres a ostych. Netreba sa však ničoho obávať. „Stresová inkontinencia je spôsobená oslabením svalstva panvového dna. Na funkčnosť týchto svalov má vplyv niekoľko faktorov, a to: počet pôrodov, nadváha, fajčenie, úrazy, hysterektómia, zmena vplyvu hormónov alebo jednotlivé operácie v oblasti malej panvy,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Zoltán Jány z bratislavskej kliniky NU’CLINIC. „Nevylučuje sa však napríklad ani to, že žena ktorá nikdy nerodila sa nedostane do takéhoto štádia. Častým spúšťačom sú tiež hormonálne zmeny, ale rovnako môže ísť o vrodenú chybu.“ Veľkým negatívom je najmä to, že takmer 90 % našej spoločnosti prevažne iba sedí. MUDr. Zoltán Jány radí, aby sme sa viac hýbali a viedli aktívnejší život, pretože šport a zdravý životný štýl má naozaj veľký vplyv práve na občasný únik moču. Zbytočne netreba odkladať ani návštevu lekára. „V prípade, že sa neželaný únik moču nezačne riešiť včas, môže to prerásť do závažnejšej formy – do trvalého a nekontrolovaného úniku moču aj v pokoji, čo je už naozaj veľké obmedzenie vo viacerých sférach života,“ hovorí odborník. Ak však už máte problémy so stresovou inkontinenciou, tak sa zverte do rúk odborníkov kliniky dermatológie a estetickej medicíny NU’CLINIC, ktorá ponúka inovatívne riešenie vášho problému vo forme laserového ošetrenia IncontiLase®.

Odborník radí: MUDr. Jana Chudíková, primárka kliniky NU ́CLINIC v Bratislave

MUDr. Jana Chudíková, primárka kliniky NU’CLINIC v Bratislave

Čo je IncontiLase®?

Ošetrenie Fotona IncontiLase® zmierňuje, prípadne úplne odstraňuje neželaný únik moču počas fyzickej námahy. „IncontiLase je nová certifikovaná metóda na liečbu stresovej inkontinencie pomocou erbiového lasera. Ide o ambulantný bezbolestný zákrok. Cieľom ošetrenia je emitovanou laserovou energiou tepelne pôsobiť na hlboké štruktúry sliznice pošvy a svalov panvového dna. Vzniknutým teplom sa zlepšuje prekrvenie slizníc, existujúce kolagénové vlákna sa stiahnu až o tretinu a zároveň sa aktivuje tvorba nového kolagénu. To zlepší pružnosť a elasticitu tkanív pošvy a svalov, ktoré podporujú močový mechúr. Úpravou postavenia mechúra a pevnosti svalov sa tak odstráni nežiaduci únik moču,“ objasňuje primárka NU’CLINIC MUDr. Jana Chudíková. Efekt sa dostavuje postupne, zvyčajne už po 2-3 sedeniach, pri ťažších stavoch sa vyžaduje viac sedení. Hoci sa uvádza, že zákrok je bezbolestný, je to u každej pacientky individuálne. „Z praxe viem, že každá žena cíti niečo iné, pre jednu to môže byť bolestivé, pre inú zas menej bolestivé. Pri ošetrení pociťujú ženy zvyčajne jemné teplo,“ prezrádza gynekológ MUDr. Jány z NU’CLINIC. Pred zákrokom treba podstúpiť kultivačné a cytologické vyšetrenie z pošvy na vylúčenie prípadného zápalu alebo onkologického ochorenia v tejto oblasti. Pre ženy s pozitívnym onkocytologickým nálezom alebo kultiváciou ošetrenie IncontiLase® nie je vhodné. Výsledky ošetrenia Fotona IncontiLase® hovoria jasnou rečou. Klinickými štúdiami sa potvrdila úspešnosť až v 94 % prípadov. A možno práve tieto čísla presvedčia aj vás. Ako vidíte, pri tomto probléme nie je potrebné žiadne dlhé vylihovanie v nemocnici či doma, žiadna dlhá rekonvalescencia, stačí jeden vhodný zákrok a intímny problém je minulosťou. O svojom probléme teda nemlčte, ale prezraďte aj kamarátke, že sa to dá riešiť, a znova získajte kontrolu nad svojím zdravím!