Každý jeden sa počíta


Časopis BREAK, Jún 2019 | 20. júna 2019

Najskôr ste si to vôbec nevšimli, potom sa ten zvláštny proces už nedal prehliadať. Na hrebeni, na koberci, vo vani. Všade sa povaľujú vaše vlasy a vás obchádza panika. Ide o nezvratnú genetiku alebo stačí zalarmovať všetky sily a možnosti modernej medicíny?


Čo všetko by ste mali vedieť o svojich vlasoch a kedy je ten správny čas poradiť sa s odborníkom, sme sa pýtali MUDr. Jany Chudíkovej, skúsenej dermatovenerologičky.


Mal husté, mierne vlnité vlasy, ktoré mu občas suplovali inak slabšie sebavedomie. Hovorí sa však, že všetko dočasu, a tak si tesne po oslave 33. narodenín musel do zoznamu starostí i Juraj prirátať ešte stres z viditeľne rednúcej hrivy.

NEPODCEŇUJTE ANI SVRBENIE POKOŽKY

Pociťujete únavu, ste bez energie, nedokážete zvládať stres a vaše telo sa už nevládze každé ráno znova a znova naštartovať ? Ak si pritom skontrolujete ešte hrebeň a nájdete na ňom viac než sto vlasov za deň, zamyslite sa. „V určitej fáze rastu sú vlasy pripravené na vypadnutie, aby uvoľnili miesto novým a zdravším. Ak však býva rastová fáza stále kratšia, vlasy zostávajú dlhšie v akejsi stagnujúcej fáze, pripravené vypadnúť, začalo sa u vás pravdepodobne takzvané telogénne vypadávanie. Korene treba hľadať najskôr v strese,“ začína rozprávanie odborníčka. „Tento typ vypadávania vlasov môžu spôsobovať aj iné príčiny, napríklad antibiotiká či lieky na bolesť. Určite neočakávajte, že sa vám padanie zastaví, ak máte v tele zápal, zvlášť dlhodobo. Príčinou môže byť i monotónny jedálny lístok, v ktorom niektoré vitamíny a minerály prevažujú a iné zasa chýbajú,“ pokračuje. Ak ste sa práve s niektorým z príznakov stotožnili, podľa dermatologičky je ten správny čas, aby ste sa objednali u odborníka. „Plešivenie rovnako súvisí s adrogénmi. Najdôležitejší z nich je známy testosterón. A práve tento hormón a jeho metabolity sú zodpovedné za najčastejší typ padania vlasov – androgenetickú alopéciu. Neváhajte a nechajte sa odborne vyšetriť,“ dopĺňa primárka. Neprehliadajte ani svrbenie a pálenie pokožky alebo ak cítite akoby bolestivé vlasové korienky. To sa vám už možno vlasový folikul zmenšuje, vlas je postupne slabší a redší, až vám nakoniec folikul úplne zmizne. Nespoliehajte sa na to, že máte iba okolo tridsiatky. Alopécia sa objavuje často už v puberte. Štatisticky môžete preriedené vlasy očakávať po 25. roku života a až polovica mužov sa s týmto problémom musí konfrontovať po oslave päťdesiatky.

ČO JE TO ANDROGENETICKÁ ALOPÉCIA?

Názov znie zložito, ale v skutočnosti ide o prozaické plešivenie. Mal váš otec plešinu? V tom prípade je pravdepodobné, že ju budete mať aj vy, no vaše šance udržať si pekný účes čo najdlhšie sú neporovnateľne lepšie. Veda totiž kráča míľovými krokmi a dokáže sa už popasovať s týmto nie práve príjemným estetickým problémom. Skúsený dermatológ dokáže vyhodnotiť všetky vaše pre a proti a navrhnúť vám primeranú liečbu. „Okrem genetiky a veku proti vám hrá ešte niekoľko faktorov, ktoré už dnes dokážeme špeciálnym vyšetrením diagnostikovať. Medzi faktory, ktoré súvisia so životným štýlom a priamo poukazujú na problémy s vlasmi, je napríklad aj vysoký krvný tlak,“ upozorňuje MUDr. Chudíková.

ZÁRUKOU ÚSPECHU JE I MODERNÁ DIAGNOSTIKA

Ešte pred pár rokmi sme kvalitu vlasov vyšetrovali klasickým mikroskopickým vyšetrením. Najskôr sme vytrhli vlasovú vzorku s korienkami a sledovali sme ju pod mikroskopom. Moderné digitálne diagnostické metódy nám umožňujú detailnejší rozbor, z ktorého vidíme nielen počet vlasov, ale aj ich hustotu a hrúbku, kvalitu folikulov, dokonca i fázu, v akej sa práve nachádzajú. Takto dokážeme diagnostikovať aj rôzne ochorenia vlasovej pokožky, napríklad seboreu, seboroickú dermatitídu, prípadne jazviace zmeny, ktoré súvisia s vypadávaním vlasov, poruchami ich rastu či zmenami vlasovej pokožky,“ vymenúva súvislosti dermatologička. „Pri diagnostike využívame najmodernejšie technológie tricholab a trichogram, pričom spolupracujeme s medzinárodným trichoskopickým laboratóriom, teda špičkovými svetovými trichológmi, ktorým pošleme naše snímky a oni ich vyhodnotia. Spolu s našimi pozorovaniami si tak dokážeme vytvoriť presný obraz, na základe ktorého vieme stanoviť účinnú liečbu,“ dopĺňa odborníčka.

ZVERTE SA TRICHOLABU A TRICHOGRAMU

Aby sme vedeli pacientovi pomôcť, musíme odlíšiť androgénnu alopéciu od iných príčin. Na to je výborné spomenuté vyšetrenie trichogram. Takto zistíme aj to, nakoľko je rastová fáza aktívna v rizikových miestach, teda na temene, spánkovej časti, od androgén nezávislej oblasti, teda záhlavia,“ objasňuje problematiku primárka. Pokiaľ máte hodnoty znížené iba na temene a spánkoch, je zrejmé, že ide o androgénnu alopéciu.

VYŠETRENIE NEBOLÍ

K nastaveniu liečby pomáha i vstupné vyšetrenie, súčasťou ktorého je rodinná anamnéza, zistenie existujúcich ochorení, problémy s vlasmi v rodine, a, samozrejme, i krvné testy, pátranie po zápalových procesoch či po možných chorobách, ktoré by mohli priamo súvisieť s vašimi vlasmi.

LIEČBA, KTORÁ ZABERÁ

V praxi máme dobrú skúsenosť s injekčnou vlasovou mezoterapiou, pri ktorej vpichujeme do kože, tesne k folikulom, špeciálny „koktail“ látok, ktoré vedia viditeľne povzbudiť rast vlasov,“ objasňuje MUDr. Chudíková. „Rovnako odporúčam metódu Dr. Hair Filler, teda terapiu vlasov peptidmi, ktoré aktivujú nové vlasové folikuly a zastavujú predčasné padanie vlasov. Na XL Hair Active terapiu sa dá spoľahnúť i v pokročilejších štádiách, zásluhou komplexu výživových látok s aminokyselinami, vitamínmi, antioxidantmi, rastovými faktormi a kyselinou hyalurónovou. Nesmieme zabudnúť ani na Draculovu terapiu založenú na plazme získanej v centrifúge z krvi pacienta. Takto vieme vlastnou plazmou a mezoterapiou dosiahnuť pekné výsledky,“ odporúča odborníčka a pokračuje: „Poslednou novinkou v liečbe androgenetickej alopécie je stimulačná liečba vlastnými tkanivovými kmeňovými bunkami – Regenera Activa. Pri tejto liečbe odoberáme zo záhlavia pacienta malý kúsok kožného tkaniva s vlasovými folikulmi a excidát následne spracujeme na bunkovú suspenziu patentovaným spôsobom v prístroji Regenera Activa. V získanej suspenzii sa nachádza niekoľko tisíc autológnych kmeňových buniek, ktoré malými vpichmi tenkými ihličkami transplantujeme na miesta plešivenia. Týmto spôsobom aktivujeme tvorbu nových vlasových buniek.

Vizuál titulky časopisu BREAK jún 2019

Titulka časopisu BREAK, JÚN 2019