Pleť ako z magazínu


Časopis EMMA, január 2018 | 1. januára 2018

Kto by po nej netúžil?

EMMA vie, čo vám k nej na sto percent pomôže!


Zabudnite na večný boj s akné a s vyrážkami. Aby ste dosiahli super čistú pokožku, oplatí sa dodržiavať tieto tri osvedčené metódy.


ŽIADNE NEODBORNÉ ZÁSAHY

Vedeli ste, že až 99 percent pacientov si v snahe zbaviť sa vyrážky spôsobí neodborným vytláčaním chrasty či jazvy? Podľa dermatovenerologičky Jany Chudíkovej z kliniky dermatológie a estetickej medicíny NU’CLINIC si takýmito zásahmi iba zápal ešte viac rozšírime a kožu nebezpečne podráždime. „Najvýhodnejšie je preto pravidelne absolvovať hĺbkové kozmetické čistenie pleti. S uhrovitým akné si poradí aj skúsená kozmetička, ale hĺbkové čistenie zápalových foriem akné už patrí do rúk vyškolenej zdravotnej sestry – dermatokozmetičky. Upchaté folikuly zasahujú do hlbších vrstiev kože, ak maz a baktérie pretrvávajú vo folikuloch dlhšie, vyvolajú zápalovú reakciu,“ vysvetľuje lekárka a dodáva, že je vhodné kombinovať mechanické čistenie s vhodnými liečivami.

CHEMICKÝ PÍLING

Využíva sa najmä pri liečbe ľahkého až stredne ťažkého stupňa akné alebo na odstránenie jaziev po akné. Po takomto ošetrení nasleduje regenerácia pokožky, pokožka je hladšia a krajšia. „Rozdiel medzi klasickým kozmetickým pílingom a lekárskym pílingom je v prvom rade v intenzite a hĺbke jeho pôsobenia. Na píling používame AHA kyseliny alebo trichlóroctovú kyselinu. Chemickým pílingom účinne odstraňujeme uhrovitosť, rozšírené póry, drobné jazvičky a upravujeme činnosť mazových žliaz,“ hovorí lekárka. Liečebná kúra podľa druhu použitej účinnej látky pozostáva zo 4 až 10 opakujúcich sa ošetrení.

ZÁZRAČNÝ LASER

„V NU’CLINIC disponujeme jedinečnou technológiou AcneClearLase. Laserová energia preniká do hĺbky postihnutej mazovej žľazy a tam redukuje zápal a zabíja baktérie. V druhom kroku ošetríme celú pokožku ľahkým laserovým pílingom a ,otvárame‘ tak upchaté póry,“ vysvetľuje MUDr. Chudíková. Ošetrenie touto metódou trvá približne 30 minút a opakuje sa 4-6-krát.. „Pleť zostáva po ošetrení jemne začervenaná a jej hojenie trvá približne 24 hodín. Veľkou výhodou AcneClearLase ošetrenia je jeho vysoká účinnosť. Mazové žľazy ošetrené laserom ostávajú dlhodobo nefunkčné,“ hovorí odborníčka Jana Chudíková. Terapia laserom je účinná aj v boji s jazvami po akné!

ČO MÔŽE ZA AKNÉ?

„Na vzniku akné sa podieľa dedičnosť, hladina mužských hormónov, veľkosť mazových žliaz a množstvo mazu, premnoženie baktérií či porucha delenia a rohovatenia buniek vo folikule s jeho následným upchatím. Akné vyrážky majú rôzne podoby – komedony, teda uhry, povrchové akné soozapálenými hnisavými prejavmi alebo hlboké akné s bolestivými uzlami, čo je najťažšia forma,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Jana Chudíková z bratislavskej kliniky dermatológie a estetickej medicíny NU’CLINIC. „Akné je ochorenie, ktoré nepozná vekovú hranicu. U predisponovaných osôb sa môže vyskytovať aj po štyridsiatke,“ varuje lekárka.