„Tam dolu“ opäť ako nová


Časopis FIT ŠTÝL, október 2017 | 26. septembra 2017

Počuli ste už o intímnom omladení?

Nežiadané uvoľnenie vagíny, v ktorého dôsledku si partneri nemôžu naplno vychutnať milovanie, žena nie vždy vládne svojmu močovému mechúru, jej sebavedomie klesne pod bod mrazu a zvýšiť jeho teplotu je takmer nemožné.


Mladosť, atraktivita, sviežosť ...

Pri pohľade na našu spoločnosť môžeme objektívne zhodnotiť, že u nás už dlhodobo vládne kult mladosti. Vyrysované telá, hebké rúčky, pleť bez vrások, dokonca existuje aj anti-ageing vlasov, či zubov. To všetko len preto, aby sme zastavili čas, aby sa nepodpisoval na našom zovňajšku, aby sme neboli zaraďovaní do starého železa. Reklamy, ktoré nás obklopujú, masírujú naše podvedomie tým, čo by sme mali urobiť preto, aby sme vyzerali stále sviežo, a tiež nás utvrdzujú v presvedčení, že je to správne. Staroba sú síce skúsenosti a vedomosti, ale tá sa predsa nenosí. Mnohí sociológovia sa zhodujú, že žijeme v dobe presýtenej narcizmom. Iste si spomínate na príbeh o Narcisovi, ktorý bol taký zahľadený do svojho vzhľadu, že v honbe za tým, aby sa zbadal v odraze rieky, spadol do nej a utopil sa…

Kult mladosti je skutočne silný a je niekedy náročné držať s ním krok. Predstavte si však, že ženy v poslednom období vyhľadávajú stále častejšie novinku, ktorá nás natoľko zaujala, že sme vám o nej chceli porozprávať. Ide o omladenie intímnych partií. Naša prvotná reakcia bola šok. „To sa fakt dá?“ pýtali sme sa. V druhom kole reakcií sme boli pobúrené, predsa treba sa prijať také aké sme, a nie si vylepšovať aj intímne orgány. V treťom kole sme sa stretli s Vanesou, ktorá tento zákrok podstúpila a vysvetlila nám, že sa pohybujeme na tenkom ľade a ani náhodou toto ošetrenie nepatrí medzi tie „povrchné“.

„Toto ošetrenie nemusí súvisieť len s túžbou vyzerať (tam dole) na menej než reálne máme. Ide o zvýšenie kvality života. Celého života, nielen intímneho,“ prezrádza Vanesa.

Nie vždy je možné starnúť s gráciou

V prípade žien existuje oveľa viac premenných než sú čas a zemská príťažlivosť, ktoré vplývajú na to, že sa rokmi mení náš výzor. Karty miešajú aj hormóny, tehotenstvá, pôrody, infekcie…  Niekedy úplne stačí jeden z týchto faktorov, aby „tam dole“, vo vagíne, nastalo uvoľnenie. Presnejšie povedané – nežiadané uvoľnenie, v dôsledku ktorého si žena (a jej partner) nemôžu naplno vychutnávať milovanie, v dôsledku ktorého žena nie vždy vládne svojmu močovému mechúru, v dôsledku ktorého jej sebavedomie klesne na bod mrazu a zvýšiť jeho teplotu je takmer nemožné.
Potrebuje chirurgický zákrok? Alebo iba hormóny? Áno, kedysi sa poklesnutie panvového dna alebo rozšírenie pošvy riešilo takto. Rezaním, šitím, rôznymi cvikmi, liekmi. Našťastie lekárska veda a postupy napredujú.

Malé, menšie, najmenšie

S pribúdajúcim vekom u žien ubúda kolagén, mení sa hladina hormónov a stenčujú sa aj steny slizníc v pošve. Pošva atrofuje.

„Kým v období pred menopauzou sliznicu pošvy tvorí dvadsať až tridsať vrstiev buniek, je dostatočne prekrvená a zvlhčovaná, v menopauze dochádza k poklesu estrogénov, čo sa prejaví aj zmenami na sliznici,“ vysvetľuje MUDr. Jana Chudíková z kliniky estetickej medicíny NU´CLINIC.

„Zostane jej len niekoľko vrstiev. Aj látok, ktoré sa starali o zvlhčovanie a udržiavanie kyslého pH je výrazne menej a tým vaginálna sliznica stráca svoju mechanickú a biologickú ochrannú funkciu. Stenčenie sliznice pošvy spôsobuje jej suchosť, pálenie a svrbenie a znižuje jej odolnosť pri pohlavnom styku.“ Jednoducho celé zle. Našťastie máme aj dobré správy. „Donedávna sa tieto príznaky liečili iba hormonálnymi prípravkami. V súčasnosti ich vieme rýchlo a efektívne odstrániť modernou laserovou technológiou,“ dáva nám nádej lekárka.

Prečo?!

Aj napriek tomu, že pri intímnom omladení hovoríme o bezbolestnej liečbe, pýtame sa prečo niekto dobrovoľne podstúpi takýto „ostych“, keď mnohé ženy majú abnosrmálny problém už s len ročnou preventívnou prehliadkou u gynekológa. Tým starším ženám, už, zrejme rozumieme. Chýbajúci kolagén v pleti sa rovnako prejavuje aj nižšie. Čuduj sa svete, obnovenie pružnosti a pevnosti tkanív pošvy by privítali aj mladšie ročníky žien, ktoré majú síce pubertu dávno za sebou, ale do prechodu im ešte pekných pár rokov zostáva. Ich intímny život sa však zmenil po ťažkom pôrode, „dolu“ už nie sú také pevné a vláčne ako kedysi, niektoré navyše trpia pravidelnými kvasinkovými infekciami, ktoré poriadne otravujú život.

Pomôže aj v ich prípade omladenie intímnych partií laserom? „Áno, intímnym laserovým ošetrením vieme účinne liečiť vaginálnu relaxáciu. Ide o komfortný a bezbolestný zákrok, ktorý zabezpečí zlepšenie partnerského sexuálneho spolunažívania,“ pritakáva pani Chudíková. Vaginálny tightening (posilnenie sliznice pošvy a podporenie jej pružnosti) je vhodný pre ženy, ktoré trpia povolením vaginálneho kanála, chcú zlepšiť svoj intímny život, no zároveň odmietajú operačné riešenie.

Čo na to gynekológ?

„Poviem len, že teplo lieči. Laserové vaginálne omladenie je prakticky bezbolestné, relatívne rýchle, bezpečné a bez nepríjemného časového zaťaženia klientky,“ opisuje svoje skúsenosti s laserovým ošetrením pošvy aj gynekológ MUDr. Zoltán Jány. „Celé ošetrenie je ambulantné, trvá asi tridsať minút a nie je nutná žiadna anestézia, pretože je bezbolestné. Do vagíny zavedieme pošvové sklenené zrkadlo s laserovou sondou. Jej postupným posúvaním ošetrujeme celý pošvový kanál vrátane ústia vagíny.“
„Cieľom ošetrenia je laserovou energiou tepelne aktivovať hlboké tkanivové štruktúry vaginálneho kanála a svaly panvového dna. Vzniknuté teplo šetrne, bez rizika poškodenia povrchovej sliznice, preniká do hĺbky vagíny a okolitých svalov, kde naštartuje okamžité skrátenie existujúcich kolagénových vlákien až o tridsať percent, a zároveň stimuluje tvorbu nového kolagénu. Výsledkom je zlepšenie pružnosti a elasticity pošvy a okolitých svalov a úprava vaginálneho kanála a postavenia močovej trubice,“ vysvetľuje ďalej lekárka Chudíková.

Stačí prísť a odísť

Na rozdiel od postupov používaných v minulosti si laserové omladenie vagíny, ktoré ju zmenší, spružní, zvýši jej elasticitu a odstráni svrbenie, pálenie či pocit suchosti, nevyžaduje žiadnu práceneschopnosť. Stačí prísť, nechať si urobiť zákrok, ktorý nebolí a odísť. Do práce alebo domov. Do týždňa sa sliznica obnoví a žena opäť môže žiť plnohodnotný sexuálny život. Bude však iný, než aký bol dovtedy. Príjemnejší, vzrušujúcejší, intenzívnejší, bezbolestný. A aj chuť na milovanie bude naliehavejšia. „Zvýšenie libida je prakticky samozrejmosť, ak sa žena zbaví stresu z úniku moču alebo z veľkej a suchej pošvy. Má zo svojich intímnych partií nový dobrý pocit, čo sa musí prejaviť aj v milostnom živote,“ potvrdzuje gynekológ. Ťažko sa verí tomu, že takáto zásadná zmena v intímnom a celkom živote ženy sa dá dosiahnuť za pol hodinu a bez bolesti. Naozaj nič nebolí? „Pri zákroku vniká teplo, ktoré nespôsobuje bolesť, ale pacientky ho môžu cítiť. Podľa mojich skúseností, čím je pacientka mladšia, tým ho prežíva intenzívnejšie. Sú však aj ženy, ktoré pri takomto zákroku nepociťujú nič,“ zdôrazňuje gynekológ.

 

Nič nie je navždy

Tak ako časom povolí lifting tváre, o niečo poklesnú aj tie najlepšie urobené nové prsia, ani laserové znovuomladenie vagíny nebude trvať naveky. Efekt, ktorý sa dostaví hneď po zákroku, môže trvať približne rok, lekári však odporúčajú opakovať procedúru v priebehu niekoľkých mesiacov. „Som si istá, že ženy, ktoré trpeli únikom moču, svrbením, pálením či suchosťou pošvy, a aj ženy, ktoré si znovu vychutnávajú milostný život, pri ktorom sú schopné cítiť partnera aj on ich, sa pre tento bezbolestný, bezpečný, rýchly a efektívny zákrok rozhodnú znova. Keď ho raz vyskúšajú, zistia, ako zásadne im zmenil život. Sama som žena a preto sa dvojnásobne teším, že lekárska veda a technológie postúpili natoľko, že sa dajú intímne ženské problémy riešiť takto elegantne,“ uzatvára MUDr. Jana Chudíková.

FIT ŠTÝL, október 2017, strana 38-40