Tam, kde sa sen o dokonalosti stane skutočnosťou


Časopis EMMA XXL, december 2017 | 1. decembra 2017

Klinika dermatológie a estetickej medicíny NU’CLINIC sa môže pýšiť mnohými prvenstvami. Svoje dlhoročné skúsenosti v nej odovzdáva primárka MUDr. Jana Chudíková, ktorá presne vie, čo ženy chcú a potrebujú. Pretože, ako sama hovorí, „trendom je čo najdlhšie zachovať mladosť, zdravú a sviežu kožu a prirodzené kontúry tváre.“ Tak, ako na to?


Kedy ste sa začali pohrávať s myšlienkou založiť kliniku dermatológie a estetickej medicíny? Aký je jej príbeh?

Po ukončení štúdia na lekárskej fakulte som začala pracovať ako dermatovenerologička na Kožnej klinike v Bratislave. Vždy som túžila mať vlastnú ambulantnú prax, no a túto túžbu sa mi podarilo pretaviť do reality po 10 rokoch pôsobenia na klinike. Zriadila som súkromnú dermatovenerologickú ambulanciu pod názvom DermaCare. Vo svojej ambulancii som sa okrem klasických kožných ochorení intenzívne venovala problematike akné a vlasom a po príchode pílingov, botulotoxínu a prvých výplní s kyselinou hyalurónovou na slovenský trh aj aplikácii týchto estetických ošetrení. Postupne sa portfólio pacientov, respektíve estetických klientov rozširovalo, no a ja som mala záujem na rozširovaní ponúkaných služieb. Takže, keď mi deti trochu odrástli, otvorila som kliniku dermatológie a estetickej medicíny. Pretože mojou ambíciou je ponúkať na klinike postupne služby aj z iných odborov ako len z dermatológie, rozhodla som sa názov DermaCare zmeniť za nový, ktorý by nevyjadroval len vzťah ku koži. A tak vzniklo nové meno našej kliniky NU’CLINIC. Hoci táto značka má len niekoľkoročné trvanie, ja už mám za sebou takmer dvadsaťpäťročnú úspešnú prax.

Podľa čoho vznikol názov kliniky? Určite sa vás už mnohí opýtali, aký je jeho význam.

Slovo NU je slangové vyjadrenie slova NEW, čo znamená nový. Názov výstižne vyjadruje symbiózu nového zariadenia a našej snahy ponúknuť nové služby, nové technológie na dosiahnutie nového ja každého nášho klienta.

Čím sa teda odlišujete od ostatných kliník estetickej medicíny? Aké sú tie „NU“ služby, ktoré ponúkate?

Boli sme medzi prvými na Slovensku, ktorí začali aplikovať výplne kyselinou hyalurónovou automatizovaným injekčným systémom Injection Pen alebo vyšetrovať kožné znamienka automatizovaným celotelovým skenerom FotoFinder Bodystudio. Funguje to rýchlo a jednoducho. Stačí sa len postaviť pred pohyblivú kameru a tá vám v priebehu pár minút nasníma celý povrch kože so všetkými znamienkami. Snímky sa automaticky uložia do pamäte počítača a keď príde pacient na kontrolné vyšetrenie, nasníma sa v rovnakých pozíciách. Systém sám farebne vyznačí, kde vznikli zmeny.

Zdá sa, že prvenstiev máte na Slovensku viac...

Áno, v našom portfóliu je toho naozaj dosť. Priznám sa, že sme tiež „vzkriesili z popola“ hlboké pílingy a z laserových technológií sme začali ako prví aplikovať ošetrenie SmoothLiftin. Ide o omladzovanie tváre stimulovaným laserom cez ústa, ako aj Fotona 4D lifting a SmileLift. Bez použitia ihiel a výplní sa tým spevňujú kontúry tváre, vypĺňajú pery a nosovoústne ryhy kolagénom. Ako jediní na Slovensku a v Česku odstraňujeme nežiaduce tukové zásoby na tele chirurgickou laserovou metódou Fotona LaserLipo, či zvýšené potenie transkutánnou laserovou metódou a vykonávame ošetrenie očného okolia metódou SmoothEye. A v neposlednom rade sme boli medzi prvými s liečbou stresovej inkontinencie moču erbiovým laserom.

Máte nejaký svoj vlastný rebríček estetických ošetrení, ktoré by ste bez váhania odporúčali ktorejkoľvek žene?

Mojím favoritom je jednoznačne chemický píling, mezoterapia a Fotona 4D lifting. Sú to ošetrenia, ktorými naprávame kvalitu kože a tým jej vzhľad. Preto ich nepovažujem ani za čisto estetické. Zaraďujem ich skôr do skupiny liečebno−preventívne estetických ošetrení.

Na akom princípe teda fungujú?

Chemickým pílingom si ženy ošetrovali pokožku už za čias Kleopatry. Toto ošetrenie napriek svojej dlhej histórii sa nachádza stále v prvej päťke najčastejšie vykonávaných zákrokov na svete. A ja si myslím, že právom. Chemický píling je rýchle, jednoduché, ale pritom účinné ošetrenie. Dnes máme k dispozícii rôzne druhy pílingov, ktoré sa líšia obsahom účinnej látky, a od toho závisí ich schopnosť riešiť jednotlivé kožné problémy. Jeden píling je lepší na akné a rozšírené póry, iný zase na pigmentácie alebo vrásky. Pílingy môžeme použiť pre ktorúkoľvek vekovú kategóriu, od tínedžerov až po staršie osoby. Osobne odporúčam každej žene spraviť si každoročne v zimnom období takzvaný pílingový refresh, ktorým zbavíme pokožku nánosov starých buniek, vrások a pigmentácií. V mojej praxi sa stretávam u žien často s obavami, že budú mať po pílingu pleť podráždenú so šupinkami a budú odstavené na niekoľko dní z práce. Ale dnes sa už ani toho netreba báť, pretože máme k dispozícii také pílingy, pri ktorých si vieme pomerne presne naplánovať ošupovanie napríklad na víkend.

A čím je výnimočná mezoterapia?

Mezoterapiu, rovnako ako chemický píling, môžeme použiť pre rôzne vekové kategórie a tiež na riešenie rôznych kožných nedokonalostí, ako napríklad strií, pigmentácií, akné, ochabnutej kože alebo suchej pokožky. Často vidím mladé ženy s veľkými vyplnenými perami alebo lícami, pritom to ešte nepotrebujú. Ale ak sa ich opýtate, či už boli na mezoterapii, odpovedia nie. Pritom mezoterapia alebo mezolift sú doslova liekom pre kožu. Vekom sa nám z kože vytráca hydratácia, pružnosť a žiarivá farba. V našej strednej časti kože – derme sú rozptýlené kolagénové a elastické vlákna a rôzne bunky. Derma sa správa ako špongia. V mladosti je plná vlahy, vekom postupne vysychá. Jej vysychaním nedostávajú potrebnú výživu v nej rozptýlené bunky a vlákna, čo sa odzrkadlí na kvalite pokožky. Ženy si kupujú drahé krémy, aby tento stav zvrátili. Ale žiaden krém nedokáže preniknúť v účinnej koncentrácii do hĺbky kože a tam dostatočne pôsobiť na našu dermu. Našej vysychajúcej špongii vieme vrátiť vlahu a výživu jedine mezoterapiou, mezoliftom, skinboostermi a podobne, teda injekčným vpravovaním výživných koktejlov priamo do dermy. Pre mladšie ročníky máme k dispozícii kokteily s rôznymi vitamínmi, pre staršie zase výživové roztoky s vyššou koncentráciou kyseliny hyalurónovej. Ich aplikácia je možná kedykoľvek v priebehu roka, podľa toho, ako ich pleť potrebuje. Injekčnej aplikácie sa vôbec netreba báť. Dnes máme k dispozícii špeciálnu mezoterapeutickú pištoľ, ktorou sa stáva ošetrenie takmer bezbolestným.

Keď to zhrnieme, chemický píling a mezoterapia slúžia na regeneráciu a obnovu pokožky. A aký efekt má ošetrenie Fotona 4D lifting?

Ošetrenie Fotona 4D lifting nazývame právom liftingom bez skalpela. Laserovou energiou ošetrujeme po vrstvách celú hrúbku kože. Začíname najprv pôsobením lasera cez ústa priamo na sliznicu dutiny ústnej a potom prejdeme na vonkajšiu časť kože, kde v ďalších 3 až 4 krokoch pôsobiacou laserovou energiou remodelujeme v koži starý existujúci kolagén a zároveň sa snažíme stimulovať mladé bunky fibroblasty na produkciu nového kolagénu. Takým spôsobom naštartujeme v koži vlastné bioregeneračné a revitalizačné pochody, s cieľom dosiahnuť spevnenie a vypnutie pokožky bez toho, aby sme ju museli rezať alebo pichať. U mladších pomáha udržiavať pevnosť kože a spomaľovať jej starnutie, u starších zase prinavracia jej stratenú pružnosť a kvalitu.

Aké ďalšie ošetrenia môžeme v NU’CLINIC nájsť? Venujete sa naďalej aj klasickej dermatológii?

V oblasti estetickej dermatológie ponúkame širokú škálu služieb, od rôznych injekčných aplikácií až po laserové. Kladieme dôraz na používanie originálnych a certifikovaných prípravkov a prístrojov. Z oblasti plastickej chirurgie sa špecializujeme na chirurgické laserové liposukcie a operačné zákroky na očných viečkach. V rámci laserovej gynekológie zase na liečbu nežiaduceho úniku moču laserom, ale aj na laserové spevnenie vaginálneho kanála a remodeláciu vaginálnej sliznice v menopauze. Aj keď sa v poslednom období venujem viac estetickej dermatológii, dušou zostávam stále klasická dermatologička. Snažím sa udržiavať si praxou kontakt so všeobecnou dermatológiou. Na klinike sa venujem špeciálne znamienkam, ďalej liečbe akné. Máme vypracovanú komplexnú diagnostiku a terapiu ochorení vlasov.

Kde smeruje moderná estetická medicína? Čo je momentálne in?

Kačičkové pery a tučné líca už, našťastie, nie sú „in“. Trendom je čo najdlhšie zachovať mladosť, zdravú a sviežu kožu, prirodzené kontúry tváre. Modernými technológiami doslova vytiahnuť z kože jej vlastné regeneračné schopnosti. Snahou je čo najviac oddialiť potrebu riešenia estetického problému skalpelom.