Plastika očných viečok

Starnutím kože a oslabením väzivových štruktúr v okolí oka dochádza postupne k prevísaniu kože na viečkach a k vytlačeniu tukového tkaniva na horných, ale aj dolných viečkach. Takto zmenené očné okolie dodáva tvári ustaraný výraz.

Výsledky ošetrenia sú individuálne a môžu sa líšiť od osoby k osobe

Informácie o zákroku

+ Čo je Blefaroplastika?

Operácia viečok (Blefaroplastika) je jednou z najčastejších operácií v estetickej a plastickej chirurgii nielen u nás, ale aj vo svete. Jedná sa o odstránenie nadbytku kože horných alebo dolných viečok, v niektoých prípadoch aj tukových vankúšikov a uvoľneného svalu, vytvárajúceho na dolných viečkach girlandy. V niektorých prípadoch nadbytok kože spôsobujú zúženie zorného poľa.

Chirurgicky, blefaroplastikou, vieme úspešne odstrániť prevísajúcu kožu na viečkach, prípadne aj tukové vačky.

+ Cieľ operačného zákroku

Cieľom zákroku je odstrániť nadbytok kože, eventuálne tuku a svalu pri ich nadbytku. Sprievodnými symptómami môžu byť pálenie očí, pocit ťažkých očných viečok, „bolestí očí“. Tento má zákrok okrem estetického efektu má aj liečebný účinok v indikovaných prípadoch. Efekt operácie je dlhotrvajúci v mnohých prípadoch až trvalý. Horné viečka začínajú obyčajne ovísať v tretej dekáde života, no v niektorých prípadoch už v mladosti sa môže objaviť nadmerné uloženie tuku na horných  aj dolných viečkach, ktoré „vydúvajú“ viečka a spôsobujú starší a smutnejší výraz tváre. U niektorých pacientov môže stimulovať nadbytok kože horných viečok aj pokles čela. V tomto prípade je potrebné vykorigovať najprv pokles čela alebo obočia a následne riešiť nadbytkok kože a tuku na horných viečkach blefaroplastikou. Pokles obočia a viečok je možné riešiť aj v jednom sedení.

 

 

+ Prečo si nechať operovať viečka?

Vo veku u niekoho už od 40 rokov, niekedy aj skôr, dochádza k tvorbe nadbytku kože na horných a niekedy aj na dolných viečkach. Tým vzniká výraz unavenej a utrápenej tváre. V niektorých prípadoch previs kože na horných viečkach môže zužovať aj zorné pole. Po operácii sa tvár rozjasní a to bez výraznejších jaziev a rekonvalescencie.

+ Ako prebieha blefaroplastika?

Operácia sa vykonáva štandarne v lokálnej anestézii v polohe v ľahu na chrbte. Pri operácii sa odstraňuje vopred vyznačený nadbytok kože v indikovaných prípadoch aj nadbytok tuku a svalu. Chirurgické rezy sú vedené v kožných ryhách tak, aby po ich zhojení nebolo vidieť jazvičky. Operácia sa ukončuje zošitím kože viečok a naložením elastickej bandáže alebo ľadových – gélových obkladov v závisloti od operatéra. Tieto sú naložené ihneď po operácii, aby zmenšili opuch a tlmili bolesť. V prípade bolesti, je táto tlmená analgetikami.

Operácia sa vykonáva ambulantne, trvá približne od 30-60 minút. Po zákroku môžu v mieste ošetrenia vzniknúť modrinky, prípadne aj opuch. Modrinky sa vstrebávajú v priebehu 7 dní. Ihneď po zákroku je vhodné rany chladiť po dobu 12 hodín.

+ Doporučenia pre pooperačné obdobie

V bežných prípadoch je pacient prepustený do domáceho ošetrenia na druhý deň, no nie je neobvyklé prepustenie aj v deň operácie, pokiaľ sa pacient cíti dobre a lokálny nález to dovoľuje. Po operácii môžu pretrvávať hematómy okolo očí ako aj opuchy. Stav sa v štandardných prípadoch upravuje do 2 týždňov. Stehy sa vyberajú na 5.-7.deň. Klient si môže aplikovať od 4. – 5. dňa na ranu repíkové chladné obklady a potierať si rany O-Septonexom masťou, aby sa urýchlil priebeh hojenia. Do vybratia stehov je zakázané sa kúpať.

Pacient sa vracia do bežného života po resorpcii hematómov a opuchu medzi 7. a 14. dňom, do pracovného procesu je bežný návrat po 14 dňoch. V tomto období je potrebné obmedziť napríklad prácu na počítači. Následne je možné aplikovať make-up a očné tiene. Fyzická námaha sa odporúča po 3 týždňoch až 1 mesiaci.

 

+ Pre koho je operácia očných viečok vhodná?

Blepharoplastika (operácia viečok) je vhodná pre ženy aj pre mužov.

Podstupujú ju všetky vekové kategórie.

Pri dodržaní správneho technického postupu a detailnom prevedení táto operácia osvieži a omladí celú tvár. Je to operácia častá, čím ďalej tým viac a vývoj napovedá, že o desať, dvadsať rokov bude ovisnutá koža na viečkach javom tak zriedkavým ako napr. nezafarbené šedivé vlasy u žien v súčasnosti.

 

+ Aký výsledok môžem od opereácie očakávať?

Výsledok záleží nielen od techniky a zručnosti operatéra, ale veľkú úlohu hrá individuálna schopnosť hojenia pacienta a jeho prístup a zodpovednosť k pooperačnej  starostlivosti pri dodržiavaní doporučeného postupu.

Plastický chirurg Vás oboznámi pred operáciou s možnými operačnými postupmi ako aj s rizikami a prípadnými komplikáciami spojenými so zákrokom.

+ Upozornenie pred vykonaním zákroku

Osoby, ktoré užívajú lieky na riedenie krvi ich musia vysadiť minimálne 5-7 dní pred operáciou.

+ Cena zákroku
Plastika očných viečok
Blefaroplastika-horné viečka 690 €
Blefaroplastika-dolné viečka 790 €
Blefaroplastika-horné+dolné viečka 1300 €
Preväz - malý 30 €
Preväz - veľký 50 €
Chirurgická konzultácia do 30min 30 €
Presnú cenu zákroku určí plastický chirurg na základe osobnej konzultácie