Liečba akné

Akné patrí medzi najčastejšie ochorenie mladých ľudí. Prejavy akné začínajú s pubertou a zvyčajne po dvadsiatom roku života ustupujú, avšak u časti osôb môžu pretrvávať až do neskorého dospelého veku.

Prejavy akné sú rôznorodé. Od miernejšieho, tzv. uhrovitého akné až po zápalové, s bolestivými podkožnými uzlami, hojacimi sa jazvami. Nech je už akné akékoľvek, svojím vzhľadom často narúša psychickú pohodu mladého človeka. Dnešná medicína ponúka široké spektrum možností liečby akné, preto netreba čakať a dobrovoľne si ničiť psychiku a pleť vyrážkami, ale aktívne prikročiť k jeho včasnej terapii. Liečba akné je často zdĺhavá, ale pokiaľ sa naštartuje včas, odmenou bude pekná pleť bez jaziev.

Výsledky ošetrenia sú individuálne a môžu sa líšiť od osoby k osobe

Informácie o zákroku

+ Aké sú príčiny vzniku akné?

Pri akné je postihnutý mazovovlasový folikul tvorený vlasovým vačkom, do ktorého vyúsťuje mazová žľaza, s ktorou má vlas spoločný vývod na povrchu koži. Najväčšie množstvo folikulov je na tvári, hrudníku a v hornej časti chrbáta, preto aj tieto lokality bývajú najviac postihnuté akné.

V puberte dochádza u chlapcov aj dievčat k zvýšenej tvorbe mužských pohlavných hormońov–androgénov. Pod ich vplyvom sa mazové žľazy zväčšujú a začínajú produkovať zvýšené množstvo mazu. Súčasne sa objavuje abnormálne rohovatenie vo vývodoch mazovovlasových folikulov a vytvára sa tak rohovinová zátka – komedón (uhor). Táto zátka obmedzuje vylučovanie mazu na povrch kože, maz sa hromadí v mazovovlasovom vačku a svojím tlakom pôsobí ako cudzie teleso, ktoré provokuje vznik zápalovej reakcie okolitej kože.

Na vzniku zápalu sa spolupodieľajú aj voľné mastné kyseliny a kožné baktérie obsiahnuté v retinovanom maze. Tieto faktory vedú podľa pohotovosti pacienta k väčšej či menšej zápalovej reakcii v okolí mazových žliaz a tým aj k rôznemu stupňu zápalu akné.

+ Aké možnosti liečby akné ponúkame?

Liečba akné je u každého pacienta individuálna. Tu neplatí pravidlo, čo pomohlo mojej kamarátke alebo kamarátovi, pomôže aj mne.

Podľa lokalizácie, rozsahu a formy akné navrhujeme liečebný plán. Možnosti liečby sú rôzne, od medikamentóznej až po liečbu prístrojmi. Ideálnym riešením je ich vzájomná kombinácia.

Šanca na skorý úspech je tým väčšia, čím skôr sa s liečbou začne, t.j. už vo včasnom, ešte uhrovitom štádiu akné, čím sa zabráni jeho ďalšiemu rozvoju do zápalu, prípadne až vzniku jaziev.

+ Liečba akné chemickým pílingom

Túto metódu využívame k liečbe ľahkého až stredne ťažkého stupňa akné alebo k odstráneniu jazvičiek po akné. Podľa rozsahu zmien si k ošetreniu zvolíme píling kyselinou glykolovou alebo trichlóroctovou.

Celá kúra pozostáva zo 4-10 ošetrení, v závislosti od druhu použitej kyseliny, pričom jednotlivé ošetrenia sa opakujú v týždňových, resp. dvojtýždňových intervaloch.

Aplikovaným pílingom účinne odstraňujeme uhrovitosť a upravujeme činnosť mazových žliaz. Pri jazvičkách vyhladzujeme vzniknuté nerovnosti na pokožke.

Ošetrenie chemickým pílingom môže prebiehať samostatne alebo v kombinácii s medikamentóznou liečbou. Odporúčame ho vykonávať v jesennom a zimnom období.

+ Laserová liečba akné

AcneClearLase je vhodnou voľbou pre liečbu aktívneho zápalového akné. Laserová energia preniká do hĺbky kože, kde je selektívne pohlcovaná zapálenými mazovými žliazkami. Vzniknuté teplo v nich redukuje zápal a zabíja baktérie.

Samotné ošetrenie trvá približne 30 minút. Pokožka je krátko po ošetrení mierne začervenalá. Liečba laserom sa opakuje v týždňových intervaloch.

Jazvy po akné odstraňujeme laserovým resurfacingom erbiovým laserom. Aplikovanou laserovou energiou zbrúsime povrch jaziev a dorovnáme tak do úrovne s okolitou kožou. Súčasne naštartujeme produkciu nového kolagénu v hlbších vrstvách dermy, ktorým sa vyplnia nerovností kožného povrchu.

Charakter hojenia po resurfacingu závisí od intenzity a hĺbky laserového pôsobenia na kožu. Hojenie prebieha v rozmedzí od 3-7 dní.

+ Medikamentózna liečba akné

Medikamentózna liečba akné je najčastejšou formou terapie akné. Lokálnu terapiu protiaknóznymi masťami alebo roztokmi doporučujeme k liečbe mierneho a stredne ťažkého akné, pri ťažkých a rozsiahlych zápaloch v kombinácii s celkovo podávanými liečivami.

V lokálnej liečbe sa používajú krémy a roztoky s obsahom antibiotika, benzoylperoxidu, kyseliny azelainovej, tretinoinu alebo adapalenu. V celkovej liečbe predpisujeme antibiotiká alebo izotretinoín v tabletkách.
Najlepší liečebný efekt dosahujeme použitím kombinovanej liečby, pozostávajúcej z dvoch a viac rôzne pôsobiacich protiaknóznych prípravkov, ktorými sme schopní zasiahnuť viacero príčinných faktorov vzniku akné.

+ Dermatokozmetické ošetrenie aknóznej pleti

Pravidelné hĺbkové čistenie pleti patrí k nedeliteľnej súčasti protiaknóznej terapie. Všetko to, čo sa v upchatých kožných póroch nahromadí, je potrebné dostať von. Inak z toho hrozí zápal.

Veľa mladých ľudí si doma sami vytláčajú vyrážky. To často vedie k drobným poraneniam kože, k jej iritácii a tvorbe nových zápalových foriem s rizikom zhojenia jazvičkami alebo pozápalovými pigmentáciami.

V NU´CLINIC odporúčame pacientom s problematickou pleťou pravidelné hĺbkové ošetrenia pleti vyškolenou kozmetickou zdravotnou sestrou. Frekvencia čistenia sa stanovuje podľa rozsahu zmien. Pri veľmi znečistenej pleti zvyčajne v dvojtýždňových intervaloch, pri miernom priebehu akné raz mesačne.

+ Domáca starostlivosť o aknóznu pleť

Dostatočná hygiena by mala byť u ľudí s problematickou pleťou samozrejmosťou. Akné pacienti by si mali pleť čistiť dvakrát denne, večer pred spaním a ráno.

Večernému čisteniu pleti treba venovať zvlášť zvýšenú pozornosť. Antibakteriálnym mydlom alebo penou zbavíte pleť mazu a všetkých nečistôt zachytených na pokožke v priebehu celého dňa. Pokožku si ďalej dočistite pleťovou vodou a opláchnite čistou vodou. Takouto dôkladnou hygienou máte pripravenú pleť na aplikáciu liečiva.

Raňajším čistením pleťovou vodou odstránite maz vytvorený počas noci. Aby pokožka nezostala vysušená a podráždená, ošetrite ju ráno špeciálnym hydratačným ukľudňujúcim krémom.

V slnečnom období si nezabúdajte pleť chrániť fotoprotektívnym krémom s ochranným faktorom SPF 30-50. K ošetreniu pokožky je lepšie používať dermatokozmetické prípravky, ktoré obsahujú také zloženie látok, ktoré pleť nedráždia, neupchávajú póry a súčasne pomáhajú v hojení akné.

+ Cena zákroku
Liečba akné
Odstránenie jaziev po akné laserom od 300 €
AcneClearLase – 1 ošetrenie 100 €
AcneClearLase - 4 ošetrenia (balík) 320 €